11/2024–4/2025: Cyklus přednášek o tradičním bylinkaření (Ostrava)

Mgr. Daniela Pilařová vás zve na pět setkání nad tradičním středoevropským bylinkařením. Třikrát se setkáme v učebně při povídání nad základními tématy, kterými by se každý nadšenec do bylinek měl zabývat, a dvakrát to bude ryze praktické: napřed výroba vlastní kosmetiky a podruhé praxe přímo v terénu v přírodě.

Podrobnosti níže!

Níže najdete veškeré informace a fotky z akce!

Přidejte se k nám a poodkryje základní témata tradičního bylinkaření!

Místo konání: SOUSTAV, U Studia 33, Ostrava-Zábřeh,  Termíny: 7. 11., 9. 1. 2025, 6. 2. 2025, 6. 3., 3. 4.

S kým se během bylinkářského cyklu setkáte:

Daniela Pilařová

Mgr. Daniela Pilařová je zakladatelka a provozovatelka Shanti Academy. Ve škole vyučuje diagnostiku, učí rovněž na oborech Bylinoznalství-Fytoterapie a na Dietetice. Vede rovněž přednášky pro veřejnost (po celé republice).

Více o lektorovi

O čem našich pět setkání bude:

7. 11. 2024: Sezony v bylinářství – jaro, léto, podzim a zima se sběrem a zpracováním léčivek

9. 1. 2025: Planetární dělení bylin, prarostlina, moderní medicína x klasická fytoterapie

6. 2. 2025: Jedovaté rostliny a houby: Zahrádka bohyně Hekaté (využití nebezpečných rostlin a hub v minulosti a současnosti)

6. 3. 2025: Praxe – vlastní výroba kosmetiky, úvod do aromaterapie, úvod do kosmetologie

3. 4. 2025: Praxe – Jedlá divočina: jak v praxi sbírat, využívat a v kuchyni používat divoké byliny a zeleninu

Podíváme se společně na základní sezonní práce bylinkáře tak, jak jdou za sebou v průběhu kalendářního roku. To vše s ohledem na pět elementů tradiční čínské medicíny. Mnoho začínajících bylinářů se domnívá, že se bylinkaření můžeme věnovat pouze na jaře a v létě. Možná najdeme nějaké léčivky na podzim, ale třeba zima je v očích velké části veřejnosti spojena se sněhem, zimou a vlhkem, které nemohou vášnivému sběrateli léčivých darů přírody nic nabídnout. Pravda je taková, že skutečně nejvíc léčivek najdeme od jara do podzimu, ale v zimě se nabízí mnoho dalších činností, které mohou bylinářské nadšence uspokojit – přes studium zaměřené na další sezonu, zpracovávání zimních produktů (hub i rostlin), a především správně indikované a dávkované využívání právě těch výdobytků, které jsme si připravili během sezony růstu a dozrávání.  Bylinářův rok se tedy dělí na čtyři rovnocenná období.

Přednáška z tradiční západní fytoterapie vychází z prací Wolfa-Dietera Storla a Zbyňka Šedivého. Díky ní se naučíte netradičnímu, ale dobře fungujícímu systému klasifikace léčivých rostlin, který může být jen a pouze váš vlastní, a přesto bude dobře využitelný ve vaší terapeutické praxi. Naučíte se rostlinné charakteristiky jednotlivých “planet” Sluneční soustavy (včetně Slunce, které bylo za planetu považováno) a přiřazovat k jednotlivým “planetám”, příklad: měsíční rostliny bývají jedovaté a “roní” po narušení natě “mléko”. Jako jedovaté rostliny se mohou užívat homeopaticky, tj. podobné léčí podobné. Příkladem je vlaštovičník (který ovšem patří také ke Slunci).

Naše česká bylinkářská tradice (a většina evropských) ztratila kontinuitu znalostí pro využívání jedovatých rostlin a hub pro léčitelské účely. Vlastně jsme došli tak daleko, že se jedovatých složek přírody bojíme. Mnohdy je čeho: najdeme u nás jedny z nejjedovatějších rostlin a hub na planetě, například bolehlav plamatý, muchomůrku zelenou nebo rulík zlomocný. Ani otrava vraním okem čtyřlistým není zrovna příjemná…  jak tedy jedovaté druhy poznat? Na které rody a čeledi si dávat pozor? Lze vůbec “jedule” k něčemu využít?

V tomto praktickém workshopu si uděláte pleťový olejíček a krém podle svých preferencí a potřeb. Napřed se dozvíte základní informace o aromaterapii, hlavně o tom, jak ji používat bezpečně a účelně. Dozvíte se informace o přírodní kosmetice a bio kosmetice, jejich přednostech a rizicích, ale taky o tom, jestli a jak používat volně prodejné kosmetické přípravky. Důležitou součástí povídání budou informace o rostlinných olejích. Trocha povídání, hodně vlastní praxe!

Je to ekologické, je to in, je to zdravé, je to plné živin, které z konvenčního ovoce a zeleniny již pomalu mizejí… řeč je o jedlé divočině (neboli divokých bylinách, divoké zelenině). S tím, jak jsme zvyklí brát potraviny z regálů supermarketů, postupně skoro vymizela schopnost získávat cenné jedlé položky našeho jídelníčku z přírody. Přitom její dary jsou nezatížené konvenčním zemědělstvím, obsahují skoro stejné množství živin jako v dřívějších dobách a jsou zadarmo. Pojďte se je s námi naučit sbírat a využívat! Vycházka do přírody bude někde v okolí Ostravy (pro nemotorizované se dohodneme na sdílení auta s těmi, kdo auto mají). Naučíte se základní druhy jedlých bylin přímo v přírodě, ochutnáte je (když budete chtít), budete upozorněni i na jedovaté dvojníky. Pokud budeme mít štěstí, ukážeme si i jarní druhy hub.

Co ještě potřebujete vědět?

Za kolik?

  • Cena: 2 500 Kč/celý cyklus (v ceně je spotřebovaný materiál z praktického setkání, základní materiály v tištěné podobě a účastnický poplatek)
  • cena je tedy 500 Kč/jedno setkání 120 minut

Jak se přihlásit?

  • přes výše uvedený odkaz
  • Poznámka: Rezervační systém Reservio, na který vás odkáže přihlašovací tlačítko, neumožňuje zadat pouze platbu elektronicky. Tento cyklus přednášek NENÍ MOŽNÉ PLATIT NA MÍSTĚ! Prosíme u úhradu přes Reservio přímo při přihlašování. Jakmile nám Reservio o vaší přihlášce pošle email, ihned potvrdíme přihlášení i zaplacení. Děkujeme za pochopení.

Jak se přihlásit na jednotlivé přednášky?

  • v tuto chvíli to nelze, lze se přihlásit jen na celý cyklus 
  • přednášky na sebe budou navazovat, tudíž dáme přednost těm, kdo chtějí absolvovat celý cyklus. Pokud by byl nedostatek přihlášených, vypíšeme během října možnost přihlášky i na jednotlivá setkání. Zatím se však celý běh přednášek vždy naplnil.

    Počet míst je omezen místem konání na 25, proto si to své zarezervujte co nejdříve. Těšíme se na vás!

    Fotogalerie

    Fotky jsou majetkem Klubu podnikatelek Zlín.

    Přihlašte se k odběru newsletteru

    -

    Děkujeme za přihlášení!

    Při zpracování vašeho požadavku došlo k chybě.

    Něco se pokazilo, zkuste to ještě jednou.