Od nového školního roku můžete studovat TCM v Ostravě, Mykoterapii v Ostravě nebo Bylinkaření ve Zlíně!

Drahoslav Špok

K józe mě přivedl můj otec, kdy mi bylo asi 7 let,  cvičil jógu podle nějaké knížky.

K józe mě přivedl můj otec, kdy mi bylo asi 7 let,  cvičil jógu podle nějaké knížky. Tehdy toho k dispozici moc nebylo, ale vzpomínám si, že jsem ho rád napodoboval v pozicích a zřejmě to pro mě byla víc dětská hravost a radost, když předváděl třeba pozici lva. Dnes si uvědomuji, že by to tak mělo být neustále i v dospělosti a neměli bychom, vše brát až tak vážně, ale zůstat hraví, šťastní, přítomni a probudit v sobě vnitřní dítě. 

Internátní vojenská škola mě poté asi přivedla na jinou cestu, a až po letech, kdy jsem se více věnoval různému druhu pohybu, jsem se začal obracet více k sobě do svého nitra, hledat pravdu, podstatu bytí, ale i tak zůstat pořád nohama na zemi. 

K tomuto uvědomění mě přivedla Vipassana meditace, škola Shiatsu, Kraniosakrální biodynamika a cesta do Thajska, kde jsem se učil Thajské masáže a právě zde jsem se zase setkal i s Vinyasa flow jóga.

Postupně jsem se seznámil s různými dalšími styly od různých učitelů od Hatha jógy, Anusara jóga, Kundalíny jóga,  Iyengar jóga ve Španělsku na Kanárských ostrovech, kde jsem nějakou dobu žil, ale pořád mi něco chybělo a chtěl jsem vědět víc. Chtěl jsem praktikovat jógu sám, každý den, a tak  jsem se přihlásil na učitelský kurz v Praze pod vedením Pavla Huba – zaměřený na  Ashtanga vinyasa jóga a Power jóga. Postupně jsem si osvojil vlastní praxi a jóga se stala mým každodenním rituálem. 

Myslím, že toho vím ještě dost málo, ale zjistil jsem, že učit jógu je skvělé. Klienti mi dávají zrcadlo a postupně si můžu uvědomit, na čem bych mohl sám zapracovat, co změnit, jak postupně se otevřít v sobě a k okolí s pokorou a s láskou v srdci. Jóga nám rozpouští podvědomé vzorce, transformuje, a pokud se jí věnujeme pravidelně, můžeme poznat její účinky mnohem hlouběji. 

Jak vypadají mé lekce: Ashtanga vinyasa, Power jóga, Vinyasa jóga a Jóga od začátku a správně.   

Mám rád Ashtangu vinyasa jógu, kterou praktikuji každý den. Proto vycházím z těchto principů, ale uvědomuji si, že  tento styl jógy může být pro hodně lidí docela těžký, ale právě proto se mi to líbí, že je to neustále výzva ke každodennímu  praktikování, vede nás k trpělivosti, koncentraci, plynulému dechu, k meditaci a ovládnutí mysli. Nakonec nejde o to si dát hned nohu za hlavu, být v tom nejlepší a za každou cenu skákat v pozicích nebo dělat perfektně vinyasu. Proto dělám jógu, že to není žádná soutěž, ale jde o to, jak se v tom sami cítíme. Jóga je především o pocitech v těle. 

Ashtanga dává dobrý základ i začátečníkům, pozice se neustále opakují,  a proto je můžeme praktikovat, tak dlouho,  až je budeme dělat bez úsilí, vědomě a  plynule s dechem.

 Asi to může být trošku dril, ale takový náš život je. Jednou jsme nahoře a pak zase dole. Život je neustála proměna a takové jsou i mé lekce, někdy je třeba použít trošku sily, lekce je chvíli dynamická, silová, jindy je zase třeba trošku zklidnit, umět vypnout nervový systém, zůstat déle v pozicích /protahovat, prodýchat/ a jen pozorovat věci tak jak jsou bez lpění a odporu. 

Naučit se nelpět nad tím, po čem neustále toužíme a zároveň nevytvářet odpor reakcí na nepříjemné pocity.  To jsou ty naše hluboké vzorce, které můžeme transformovat, naše mysl tak bude klidnější a my svobodnější. 

Při cvičení použivám tzv. adjustment /asistence v pozicích/, vnímání dotyku nám pomáhá uvědomit si, které svaly do cvičení zapojit, a které naopak uvolnit. Jak se vyvarovat chybám, tak aby jste cvičili správně, neplýtvali energii a neubližovali si. Je možné tak posunout Vaše hranice dál na úroveň, kde by jste se sami nedostali a mohli si tak procítit jednotlivé pozice hlouběji.

Neděle: 18.00 – 19.00 h – Vinyasa flow 

Pondělí: 17.00 h – 18.00 h – Jóga od začátku a správně /začátečníci/ 

Úterý:  19.00 – 20.15 h – Power jóga s prvky Ashtangy 

Přihlašte se k odběru newsletteru

-

Děkujeme za přihlášení!

Při zpracování vašeho požadavku došlo k chybě.

Něco se pokazilo, zkuste to ještě jednou.