Pro zakladatelku a provozovatelku školy Danielu Pilařovou bylo otevření oboru Mykoterapie jedním ze základních snů, s nimiž do vzniku školy vstupovala. Obor připravovala devět let, než se vše spojilo a zrodilo.
No a tento víkend ve druhé polovině září jsme na oboru Mykoterapie přivítali historicky první studenty! A to doslova – zatímco ostatní obory lákají v drtivé většině ženy, na tomto oboru při patnácti studentech máme i tři muže.
Program byl na název oboru dosti netradiční: Mykoterapie v podání Shanti Academy totiž neznamená zdaleka jen schopnost vybrat správnou houbu na určitý zdravotní problém. Abychom pochopili celý rozsah možného účinku hub (neboť se toho o nich ví zatím velice málo!), je podle nás třeba znát i to, jak houby fungují v přírodě a celém zemském ekosystému včetně moří, kde v posledních letech vědci objevili obrovské (skutečně obrovské) množství druhů vodních mikroskopických hub, jejichž význam a působení vůbec neznáme.
První víkend jsme tedy probírali:
- co je vůbec houba, mycelium, hyfa, Spitzenkörper a další
- jaký je rozdíl (a jestli vůbec je) mezi myceliem a plodnicí
- které části hub lze využít pro terapie
- jaká je funkce hub v přírodě
- jak houby v přírodě dělíme podle nejrůznějších aspektů
- co houby v přírodě dělají a v čem jsou nenahraditelné
- jak houby ovlivňují živočichy
- jak houby ovlivňují rostliny – mykorhiza a její druhy
- lišejníky
- praktická práce s lišejníky, kdy studenti dostali vzorky ze severního Polska a Norska a sami je fotili, analyzovali, a když to šlo, i ochutnávali 🙂