Nemáte jasno v meridiánech a bodech? Naučte se je od MUDr. Petry Uríkové v lednové víkendovce Meridiány a body v anatomických souvislostech.

„Matka zakladatelka“ naší školy – Daniela – strávila deset únorových dní roku 2023 v Kerale, jižním indickém státě, „domově“ ájurvédy. A napsala o tom následující příspěvek s bohatou fotodokumentací:

Hlavně teple

I v Indii platí, že strava je hlavně teplá. Protože ale na tomto subkontinentu – a zejména v navštívené jižní části – je hodně teplo, nebude našemu organismu vadit ani občasné „zahřešení“ v podobě čerstvého ovoce, případně jogurtovo-ovocné směsi zvané lassi.

O indickém tropickém ovoci se dočtete kousek níže. Zde pravidelná ranní dávka ovocného mixu – od známých druhů až po ty, které člověk ze střední Evropy vidí poprvé

Snídani je proto možné zahájit porcí čerstvého ovoce, které má zchlazující účinek a které osvěží tělo pro nadcházející horký den.


Nejzdravější snídaně podle WHO – idli a sambar

Před pár lety označila Světová zdravotnická organizace jako nejzdravější jídlo na světě právě jihoindickou kombinaci idli–sambar (tento pokrm vidíte na titulní fotce). Recepty na idli najdete na mém webu zde a na sambar tady. Proč jsou tak zdravé?

  • idli se připravují z kombinace rýže a urad dalu (druhu bílé luštěniny – respektive černé, která se pak vyloupe a je krémově bílá), jež se rozemele na prášek, rozředí vodou a nechá fermentovat. A fermentované potraviny, jak víme, mají své vlastní vnitřní „teplo“ právě skrze proces fermentace, čili jsou výjimečně zdravé
  • idli jsou bezlepkové
  • podávají se teplé
  • příloha sambar je kombinací vařené zeleniny a luštěnin s minimem dalších přísad
  • sambar má tekutou konzistenci, čímž pro Slezinu představuje snadno stravitelné jídlo s vysokou „výtěžností“ Qi
  • a stejně jako v tradiční čínské medicíně i zde vidíme, že co je teplé, to je zdravé

Masala dosa

Ze stejného těsta, které slouží jako základ pro idli, se dělá méně zdravá varianta indické snídaně – masala dosa. Méně zdravá je proto, že placka se smaží – náplň je tvořena bramborovou směsí. Recept na ni mám zde.

Uttapam

Tváří se jako pizza, ale je to lehká směs dušené zeleniny narychlo opečená v podobě placky právě z těsta na idli. Recept na uttapam nemám, ale předpokládám, že půjde o dušenou zeleninu (kteroukoli, co máte po ruce – cibule, mrkev, hrášek, paprika, případně pro milovníky exotiky okra). Ta se pak smíchá s těstem na idli a opeče na tuku (ghí).

Uttapam

Chana dal a Ragi Puttu

Vlevo na talíři je chana dal (cizrnový dal), ale vpravo je ragi puttu, jehož základem je taky těstíčko na idli, ale smíchané s kokosem. Popravdě tenhle „koblih“ je dost suchý…

Vaječné kari s dosami

Zní to hrozně, ale je to báječné. V kari omáčce krom zeleniny plave ještě vejce natvrdo. Jako příloha jsou opět dosy, ale tentokrát bez náplně (stejné těsto, jako na idli).

Egg Curry a dosy

Oběd? Není těžké vynechat

V Indii se snažím jíst dvakrát denně. Teplo a přívětivý denní režim dovolují pozdní snídani po ranní józe, pak vytrávení v podobě meditace, procházky nebo ájurvédské terapie a v raném odpoledni kolem 16. hodiny brzkou večeři.

Večeře

Jižní Indie je vyhlášená tím, že často podává jídla zabalená v banánových listech, z nichž se také konzumují. V restauracích vám je přinesou zabalená do listu, ale pak si je můžete přendat na připravený talíř

Ryby, maso, zelenina a – rýže nebo placky

Během svých návštěv Indie jsem prošla od vegetariánského stravování k všežraveckému. Základem jsou luštěniny (daly), případě maso (ryby, kuře nebo hovězí), a pokud potřebuji odlehčit, tak jen zelenina. Přílohu volím skoro vždy rýžovou. Je to proto, že považuji rýži za nejlepšího „dárce“ Qi, navíc je bezlepková, lehká a harmonizuje zažívání.

V Indii je však možné vybírat v oblasti příloh i z pšeničných a jiných placek – výborné jsou parathy, čapati nebo naany (vše z pšeničné mouky), ale také například roti nebo pappad (obojí z cizrnové mouky, tudíž bezlepkové).

Vpravo dole jsou pappady – placky tenké jako papír, které jsou připravovány v extrémně horkém tuku po velmi krátkou dobu

Zapota obecná – chutí připomíná velmi sladké datle

Toto ovoce mě v Kerale letos překvapilo asi nejvíc, dosud jsem je neznala. Na obrázku plodů je vidět, že na místě, kde byly utrženy ze stopky, se objevuje bílá „míza“. Dočetla jsem se, že toto mléko se posléze redukuje na ohni a z redukované verze se vyrábějí velmi žádané přírodní žvýkačky. Ovoce se po utrhnutí nechá tři dny dozrát na vzduchu a pak se teprve konzumuje. Prý chutí připomíná hrušky – mně ovšem nejvíc čerstvé datle. Slupka se nejí, jen dužina. Je výborné!

Zapota obecná – čerstvě utržené plody. Zbytky stonků roní mízu. Takto utržené ovoce se nechává tři dny dozrát
Něžný malý kvítek (detail) zapoty obecné

A co tekutiny?

Můžete si vybrat. Pokud máte opravdu kvalitní zdroj (= restauraci, která je ověřená), můžete si dopřát lassi (info výše) – a to hlavně během horkých dní, méně už ráno. Dále různé smoothie, čerstvě lisované šťávy a mnoho dalšího. Nejproslavenější je ovšem v jižní Indii masala chai (nebo také masala tea) – recept tady. Jedná se o sladký čaj s kořením (ne ovšem pálivým) a mlékem, a tedy nápoj, který by v čínské medicíně „neprošel“.

V Indii je ovšem vhodný – jídla jsou zde ostrá, takže čaj před jídlem nebo po něm tělo připraví na příchod ostré stravy a mléko předem trávicí trakt malinko ochladí.

Masala chai (masala tea) je hustý, sladký, hodně jinový nápoj. Jistou jangovost získává použitým kořením

Zaujaly vás indické principy zdravého stravování?

  1. U nás ve škole učíme zdravou stravu – a to podle tradiční čínské medicíny i podle ájurvédy. Vyučujeme obor Zdravé stravování – dietetika (odkaz je aktivní, pokud zrovna obor otevíráme). V tomto oboru získáte podrobné znalosti o čínské dietetice, ale rovněž základy ájurvédského stravování
  2. Se zdravou stravou se setkáte i na oboru Tradiční čínská medicína – diagnostika, základy terapií (běh Zlín, běh Ostrava), kde se naučíte podrobný přehled toho, co se za zdravé považuje právě v TCM:
    • dělení potravin
    • jejich tropismus (směřování k orgánu)
    • charakteristiku
    • způsoby přípravy stravy a jejich vhodnost při různých zdravotních obtížích atd.
Jak vidíte, stačí si vybrat… platí ale, že dobré je to, co je teplé.

Mgr. Daniela Pilařová

zakladatelka a provozovatelka Shanti Academy

Přihlašte se k odběru newsletteru

-

Děkujeme za přihlášení!

Při zpracování vašeho požadavku došlo k chybě.

Něco se pokazilo, zkuste to ještě jednou.