Obory pro tento školní rok obsazeny. Co takhle od nového TCM v Ostravě, Houbová terapie v Ostravě nebo Bylinky ve Zlíně?

Hlenky patří mezi eukaryotické amébovité organismy a je to jeden z nejméně prozkoumaných druhů života. Od hub je vědci oddělili teprve nedávno. Dnes si o nich můžete přečíst zajímavost.

V posledních dnech při častých deštích se na zahradách objevují v trávě útvary, jež vidíte na titulní fotce – barevné tóny mohou být od světlých po tmavé.

Jedná se o hlenku, zřejmě o vápenatku. Samotná je naprosto neškodná a na zahradě se jí zbavíte rozprášením nebo proudem vody z hadice.

Na co si dát pozor

Pozor ale u imunosupresivních jedinců! Na podkladu horka (Re) a/či nedostatku v organismu mohou tyto „spóry“ vniknout do organismu (většinou přes poškrábanou nebo jinak narušenou kůži dolních končetin) a tam mohou způsobit zánětlivé procesy, například erysipel (takzvanou růžirychlou streptokokovou infekci).

Stejně tak pozor na klanolístku

Podobné účinky na zdraví, v tomto případě však v dýchacím aparátu, „umějí“ i některé houby. Mistryní je klanolístka obecná, jež vypouští velké množství agresivních výtrusů, které mohou při přímém vdechnutí (zejména u psů a pak také u malých dětí, případně oslabených jedinců) způsobit těžké bronchitidy.

Foto: Jarmila Trávníčková (Březová)

Přihlašte se k odběru newsletteru

-

Děkujeme za přihlášení!

Při zpracování vašeho požadavku došlo k chybě.

Něco se pokazilo, zkuste to ještě jednou.