Podle tradiční čínské medicíny patří rýže k jedněm z nejlepších potravin vůbec. Čínský znak pro Qi (čchi) se skládá ze dvou znaků – jeden znamená rýži, druhý páru. Rýže (nejlépe dlouze připravovaná v páře v pomalém hrnci jako congee) je pokrm plný energie, vhodný pro
- rekonvalescenty
- nemocné
- ty, kdo potřebují shodit nadváhu
- i pro všechny více či méně zdravé jedince
I to je důvod, proč by měla rýže patřit k základním surovinám, z nichž budete vařit. Jednou z možností je variovat recepty na pravé italské risotto. My vám tady nabízíme jeho verzi s luštěninami – konkrétně s hráškem. Luštěniny jsou další položkou zdravého stravování, která v jídle většiny z nás chybí.
Suroviny:
- mražený nebo čerstvě vyloupaný hrášek, nejlépe bio
- půl másla (na 4 osoby)
- olivový olej
- celý pórek
- cibulka
- rýže na risotto
- zeleninový vývar
- bílé víno (nejlépe nesířené a/nebo bio)
- parmazán
- sůl a čerstvě mletý pepř, případně pár tenoučkých koleček feferonky (záleží na konstituci a chuti)
Postup:
Na půlce másla a olivovém oleji zpěníme nakrájený pórek, pak přisypeme hrášek a necháme jemně podusit (pokud směs nepustí šťávu, podlijeme troškou zeleninového vývaru). Rozmixujeme a odložíme. Část hrášků si necháme vcelku na zamíchání do hotového risotta.
Zvlášť na zbytku másla orestujeme cibulku a rýži, dokud nezíská „průsvitný“ odstín. Zalijeme skleničkou bílého vína a necháme je vyvařit. Pak rýži postupně podléváme zeleninovým vývarem – vždy jen takovým množstvím, aby byla rýže akorát zakrytá. Mezitím lehce osolíme a dochutíme pepřem, případně feferonkou.
Jakmile je rýže „al dente“, vmícháme do ní hráškovou pastu. Necháme prohřát a přimícháme syrové celé hrášky, které vytvoří v „kaši“ strukturu.
Pokud je rýže ještě tvrdkavá a my chceme, aby byla měkčí, stačí v této fázi risotto zakrýt, odstavit z ohně a nechat deset minut dojít. Podáváme s kvalitním parmazánem.
Zajímá vás opravdu zdravé stravování?
U nás se o něm dozvíte víc na následujících oborech (pokud není odkaz aktivní, tak obor není v tuto chvíli otevírán):
- Tradiční čínská medicína – diagnostika a základy terapií (Ostrava) (zde velký prostor věnujeme čínské dietetice)
- Tradiční čínská medicína – diagnostika a základy terapií (Zlín) (zde velký prostor věnujeme čínské dietetice – stejný obor jako v Ostravě, jen běh na střední Moravě)
- Dietetika Ostrava (obor věnovaný přímo a jen zdravé stravě)