Blog

Zde najdete aktuality od nás a taky zajímavé články na témata alternativních medicín, jógy a QiGongu!

Aktuální informace k užívání medicinálních hub, yao a wanů při COVID-19

24. 3. 2020

Protože informace k Covid-19 se skutečně každým dnem mění, nabízíme zde aktualizaci informací se svolením autorky – Mgr. Jany Kubíčkové – provozovatelky serveru Přírodní lékárna a naší lektorky. Celý text najdete tady.

Tipy pro ty, kdo mají nečekané volno

20. 3. 2020

ZAČÍNÁME PŘEKLÁDAT! S naší absolventkou Dominikou Orságovou jsme začaly připravovat pro české vydání tuto fantastickou knihu! Domča ji překládá a já textu dělám lektorku a redaktorku. Zakázku zadala bratislavská Eugenika. Uvidíme, co s knižním trhem udělá současná situace; věříme ale, že knihy – a tematicky právě tyto, zaměřené na alternativní medicíny – budou zapotřebí po normalizaci (odpusťte to slovo 🙂 ) situace ještě více než dosud. Pokud byste chtěli prozatím studovat smysluplné texty a nevěděli, které za to stojí, zde je výběr: Frank Seefelder: Pět elementů Ewald Kliegel: Reflexní zóny snadno Jelena Svitko: Jaro (spojuje principy TCM, západního bylinkaření a čínské medicíny) Čchuan-Kuej Wang: Automasáž podle meridiánů Barbara Temelie: Výživa podle pěti elementů Ján Pukluš: Su-jok (zdraví na ruce) Marie France Muller: Reflexní terapie obličeje Volker Artz: Fascinující život rostlin Objednat lze na internetu – většinu z titulů vám doveze Kosmas až domů!

Stránky se zdravými recepty z divokých bylin

17. 3. 2020

Naše lektorka Daniela Pilařová spustila pod svým webem informační stránku Jedlá divočina, kde najdete postupně doplňované popisy jednotlivých bylin a jejich využití v kuchyni. Ušetří vám to peníze, lépe vás to seznámí s přírodou okolo a můžete si do těla doplnit cenné a šlechtěním nezmenšené množství stopových prvků a vitaminů. Více se vyučuje na našem oboru Fytoterapie – bylinoznalství.

Opatření během epidemiologické situace

16. 3. 2020

Jak jsme informovali studenty všech oborů e-mailem, naše škola stejně jako ostatní vzdělávací instituce státní i soukromé přerušuje výuku. Podle aktuálního vývoje situace budeme studenty i zájemce informovat o dalším postupu. A dovolte osobní doušku: domníváme se, že právě tato doba nám jasně ukázala, že je třeba studovat alternativní medicíny víc než kdykoli dřív. Nejen alternativní medicíny, ale také Yang Sheng Fa, které k nim neodmyslitelně patří. V Číně zvládli virus zatím mnohem lépe než my v Evropě a jeden z hlasů říká, že tomu tak je proto, že se nebáli kombinovat moderní medicínu s klasickou (takzvaně alternativní). Zvolili jsme tudíž dobře: my jako Vaši lektoři již kdysi, Vy nyní – studiem tradičních léčebných postupů, které fungovaly po tisíciletí… snad se tedy v tuto chvíli můžeme těšit na společné pronikání do hlubin prastarých moudrostí.

Doporučení – FB skupina o alternativní medicíně

9. 3. 2020

Koho z vás zajímá alternativní medicína, primárně TCM, a chcete být členy kvalitní skupiny na facebooku, doporučuji skupinu Jany Kubíčkové (naší lektorky) z Přírodní lékárny. Nyní se tam řeší i žhavé téma Koronavirus z pohledu tradiční čínské medicíny.

Prevence ke koronaviru – dietetika, byliny a jóga (Romana Farna)

28. 2. 2020

Zde najdete aspoň základní informace od Romany Farne. Neklademe si za cíl informovat zevrubně o všech možnostech prevence, protože i její rozsah je v tomto případě omezený. Přesto mohou být informace užitečné – zahrnují chování člověka během respiračního onemocnění obecně. Celý článek s radami tady.

Tak coronavirus už máme v Itálii – posilme si plíce a imunitu

24. 2. 2020

Zkusme však nepropadat panice, a naopak posilme svou imunitu a organismus celkově. Protože virus silně zasahuje plíce, je dobré je nyní posilovat přípravky z Auriculariy – ucha Jidášova (na fotce vlevo), případně si z čerstvých/sušených zásob dělat odvary. Tobolky užíváme 2 x denně 2 mimo jídlo (pokud berete léky na ředění krve, poraďte se s rozumným lékařem! Zrovna tak při hemofilii, nebrat v těhotenství!). Odvar 2x denně z hrsti sušených (čerstvých) hub. Do odeznění epidemie. Více informací najdete zde.

Když to nejde jinak… i kreslit se musí!

18. 2. 2020

Tak takhle vypadala flipchartová tabule v naší škole v neděli, kdy jsme se studenty fytoterapie hledali nejsnazší cestu, jak vysvětlit „kvadraturu kruhu“ ?. A téma? ASTRALITA ROSTLIN. Báječné téma, které hodně ze světa rostlin osvětluje, ale (nejen kresbou) jsme se propracovávali hloub a hloub do tématu, až jsme skončili u kvantové fyziky. Fakt! 🙂 Studenti přišli s vlastními nápady, tipy na literaturu, a tak jsme se přes astralitu a jin a jang a miříkovité dostali nakonec až k Amitu Goswamimu :-).

Ostravo! Jediná možnost! Qigong, zdravá výživa, feng-šuej, čínská astrologie

17. 2. 2020

Seminář se konal tento týden v Praze. Oba dny byly úplně plné!  1. Účastníci si zacvicili 2x 1,5 hod Qigong s Wendy, terapeutkou TCM a lektorkou TCM Academy. Dozvěděli se od ní, jak pečovat o svá jatra, ledviny a plíce, jak si masírovat obličej pro krásnou pleť, proběhl i Qigong pro lepší zrak. 2. Renata Lien Čepelková, kapacita v oblasti stravování v tradiční čínské medicíně, poradila, jak detoxikovat ledviny a kovový měchýře, poradila jídelníček pro jaro v roce 2020. 3. Od Kláry, specialistky na feng-šuej a čínskou astrologii, se pak dozvěděli něco o tomto pradávném učení a o jednotlivých znameních v roce kovové Krysy: jak se v tomto roce chovat, jak využít přednosti tohoto znamení a na co si dávat pozor. Tento seminář se bude konat i v Ostravě, a to jen v naší škole!!!Podrobnosti najdete na stránkách školy.

14.–16. 2. 2020: Fytoterapie – Planetární členění bylin, signatury, jedovaté rostliny, éterické oleje (fotogalerie)

17. 2. 2020

O víkendu v půlce února jsme se se studenty sešli na druhou víkendovku jejich 13měsíčního studia bylinářství – fytoterapie. Témat bylo více, ale všechna měla jeden cíl – najít i v západní fytoterapii, která vlastně nemá žádný systematizující model, systém a metodu, které pomohou jednat určit rostliny z pohledu jejich účinku a jednak je systematizovat do stejných „léčebných tříd“. Článek s fotogalerií najdete tady.

Znáte ma-chuang, chvojník čínský?

7. 2. 2020

Je po celá tisíciletí zásadním lékem v čínské farmacii. Zmiňuje se o něm už Šen-nungův kánon bylin. Patří do čeledi chvojníkovitých, z nichž se 2/3 využívají v medicíně. Léčebné využití: Při astmatu, při senné rýmě a dalších alergiích, při bronchitidě, rozedmě plic, rýmě, chřipce. Později byl zakázán, protože docházelo k jeho zneužívání (obsahuje efedrin). Chvojníky jsou na Západě považovány za jedovaté a jejich účinky se nahrazují chemickými substancemi. „JEDULE“ – jedovaté rostliny – budou velkým jednodenním tématem příští víkend při druhé víkendovce fytoterapie. Zatím mrkněte třeba na tyhle detektivky, kde byly oběti otráveny 😉 : Vraždy v Midsomeru: Smrtící rostlina, Orchis Fatalis, Hercule Poirot (skoro všechny díly 🙂 ): třeba Pět malých prasátek, Temný cypřiš. Ne pro inspiraci! Pro lepší poznání :-).

Mystika blurování – příprava na fytoterapii

4. 2. 2020

Příští víkend proběhne druhá výuka na oboru Fytoterapie a lektorka Daniela Pilařová se už pilně připravuje. TÉMA: Planetární členění bylin, astralita, dělení bylin, jedovaté byliny a houby. Na obrázku (ne)vidíte část příprav. Větší část je zamazána (efekt blur). Proč? Jak Daniela říká, příprava této jednostránkové tabulky jí trvala několik let(!). Téma planetárního členění bylin je rozstrkáno po mnoha knihách a dalších zdrojích, takže k syntéze bylo zapotřebí vše projít, udělat si poznámky a – pořádek v tématu v hlavě?. Proto dostanou tabulku k dispozici až studenti…? A mají se nač těšit: průřez bylinnými školami napříč světem, planety a byliny a využití systému v indikacích bylinné léčby, jedovaté byliny a astralita, členění bylin dle účinků a kultur, prarostlina, bylinné signatury, sezony v bylinkaření. Už příští víkend 14.–16.2.!??

Přihlašte se k odběru newsletteru

-

Děkujeme za přihlášení!

Při zpracování vašeho požadavku došlo k chybě.

Něco se pokazilo, zkuste to ještě jednou.